Dzień dziecka – zajęcia indywidualne w plenerze

Kategoria: Zajęcia

Z okazji Dnia Dziecka mieliśmy specjalne zajęcia w terenie. Ale zanim wyszliśmy, ćwiczyliśmy wyobraźnię przestrzenną, oznaczenia godzin na tarczy zegara i kształtne pisanie. Podczas wycieczki poznawaliśmy uroki Księżego Młyna, starej dzielnicy Łodzi, w którą ostatnio tchnięto nowe życie. Ale najbardziej skupiliśmy się na obserwacji drzew. Po powrocie z wycieczki stworzyliśmy piękny album. A na koniec zajęć, po czytaniu – wybrana zabawa.

 

Czytaj dalej

Słownik SOWY cz.3

Kategoria: Gabinet terapii

A

ADHD – (ang. Attention deficit hyperactivity disorder) zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi. Jest to zaburzenie występujące częściej u chłopców niż u dziewczynek. Udowodniono, że nadpobudliwość jest zaburzeniem przekazywanym z pokolenia na pokolenie czyli uwarunkowanym genetycznie uwagi. Charakterystyczne cechy zespołu ADHD to nadruchliwość, impulsywność, zaburzenia koncentracji. Często utrudniają naukę oraz nawiązanie prawidłowych relacji z rówieśnikami. Z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej często występują specyficzne trudności w uzyskiwaniu umiejętności szkolnych takie jak: dysleksja, dysgrafia oraz dyskalkulia. 

Czytaj dalej

Z punktu widzenia Rodzica: Dlaczego boimy się diagnozy ?

Kategoria: Gabinet terapii

Artykuł ten, jest kontynuacją tematu z mojego wpisu „Aby chciało się chcieć”. Tym razem to jedna z mam podzieliła się ze mną swoją historią… Czasem warto zastanowić się jak sytuacja wygląda patrząc oczami Rodzica. Autorce listu dziekuję za wyrażenie zgody na pokazanie tego tekstu czytelnikom mojego bloga.
Anna Sowińska

 

„Pamiętam doskonale dzień urodzenia mojego najmłodszego syna – Szymona, szczęście, które mi towarzyszyło w tej chwili i ciche szepty położnych – „Pogłupiały z tymi cesarkami, teraz to będą się dawać kroić już może w 32 tygodniu ciąży”. Jak to? – pomyślałam. Przecież ja jestem w 39 tygodniu a cesarka jest konieczna ze względu na poprzednie dwa porody, które zakończyły się również cięciem. Okazało się, że Mały urodził się rzeczywiście mały – raptem 42 cm i 2200 kg.

Czytaj dalej